Pierwsze zdjęcie

jest to pierwsza fotografia jak powstała.Louis Jacques Mandé Daguerre (ur. 18 listopada 1787 w Cormeilles-en-Parisis, zm. 10 lipca 1851 w Bry-sur-Marne) – francuski malarz, scenograf. W 1839 ogłoszony został wynalazcą fotografii, choć w tym samym roku swoją metodę wykonywania zdjęć zaprezentował inny badacz, William Fox Talbot. Technika stworzona przez Daguerre'a (przy współpracy Josepha Nicéphore'a Niépce'a) zwana była od jego nazwiska dagerotypią. Pozwalała ona na wykonanie unikatowej odbitki (bez możliwości jej powielenia) na metalowej płytce. Otrzymane zdjęcie charakteryzowało się dużą rozdzielczością.

first photography

Pierwsza fotografia człowieka rok 1826.

Jej twórcą jest ponownie Joseph–Nicéphore Niépce. Fotografia to wykonany na papierze portret kardynała D’Amboise, uzyskany poprzez odbicie z metalowej planszy, używanej do naświetlania heliografii.


first photography human

Pierwsza fotografia podwodna rok 1856.

Pierwsze zdjęcie wykonane pod wodą przypisuje się Williamowi Thompsonowi. Zostało zrobione w 1856 roku, ale niestety fotografia została zgubiona i do dzisiaj jej nie odnaleziono. Powyższe zdjęcie jest pierwszym opublikowanym zdjęciem podwodnym zrobionym przez Louisa Boutan’a z 1890 roku.


first underwater photography

Pierwsza fotografia z lotu ptaka rok 1860.

Najwcześniejsze zachowane zdjęcie zrobione w powietrzu z lotu ptaka pochodzi z roku 1860. Jego autorem był James Wallace Black. Fotografia przedstawia widok na miasto Boston w USA.


The first aerial photograph

Pierwsza fotografia kolorowa rok 1861.

Pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe zostało zrobione przez szkockiego fizyka Jamesa Clerka Maxwella. Przedstawia wiązkę tartanu (tkaniny z owczej wełny).


First color photography